Vybíráme klimatizaci do bytu

15.11.2015

Parné dny jsou sice již za námi, ale chladné období je ideální pro plánování na příští sezónu. Při dlouhých zimních večerech si vše můžete dobře rozmyslet. Což je přeci jenom o něco lepší řešení, než ve čtyřicetistupňových vedrech vymýšlet, jak se ochladit. Možností, jak vyřešit klimatizaci v bytě jsou v podstatě dvě. Mobilní a pevně zabudované. V dnešním článku se zaměříme na mobilní klimatizace.

 

Mobilní klimatizace

+ montáž zvládáte sami

+ cena

- nutnost řešit odvod odpadního tepla

- vždy bude někde překážet

- na zimu je nutné ji někam schovat

 

Mobilní klimatizace jsou prvním řešením, které většinu lidí napadne. V nejbližším hobby marketu vyberou příslušné zařízení a s pocitem zadostiučinění se rozjedou zpět k domovu. Čeká je ovšem nemilé překvapení v podobě vývodu odpadního tepla. To je potřeba někam vyústit. Jako první možnost se jeví okno, ale potom nepůjde zavřít. Záslepka, která bývá v balení je určena pro střešní, vyklápěcí okna, ale ta nepasuje do našich velkých panelákových oken. Nabízí se snaha utěsnit prostor čímkoliv, co je zrovna po ruce. Polštáře, peřiny i staré deky se hodí. 

 

Jsou i takové případy, kdy lidé v rámci hesla „fyzika je pro sraby“ vytvoří z klimatizace velmi drahý větrák. To se dělá tak, že na sebe foukám studený vzduch, a do zbytku místnosti teplý. Z tohoto pohledu se místnost neochladí oni o stupeň, ale spíše se ještě oteplí, protože každá elektronika generuje teplo, klimatizace nevyjímaje. Mobilní klimatizace určitě není zbytečným řešením. Jen je třeba se více zamyslet nad jejím fungováním a pečlivě naplánovat umístění vývodu odpadního tepla. První možností je odvést teplo do „stoupaček“. Pro tyto účely se dá rozbočit odvod vzduchu pro digestoř. Pokud to není možné v kuchyni, potom, zejména v menších bytech, je možno využít koupelnu či záchod. Trubka by ovšem neměla být moc dlouhá, většina výrobců doporučuje 1,5 metru bez výrazného sklonu. Pokud nám stoupačky nevyšly, je možné zapojit svůj smysl pro kutilství. Stačí vybrat vhodné okno, do kterého bychom chtěli odpadní teplo vypouštět. Naměřit vnitřní rozměry. Následně si nechat uříznout plexi sklo. Je vhodné do něj rovnou nechat vsadit pevnou koncovku (zpravidla bývá v balení jako příslušenství) pro snadné připojování a odpojování hadice. Pro lepší izolaci je vhodné plexi sklo potáhnout reflexní fólií, která odráží sluneční záření. Přeci jen plast izoluje hůře než několikavrstvá okna. Pro lepší usazení můžete okraje plexi skla obtáhnout těsněním, aby nám tam lépe drželo. Pokud byste chtěli více profesionální řešení, potom je možné poptat firmu, která vyrábí sítě do oken, jsou však schopní vám pomoci i s výplní z plexi. Možností, kam odvést odpadní teplo je určitě více. Vy sami budete nejlépe vědět kam klimatizaci umístit. U starších domů to může být například světlík, nebo původní odvod po původní WAW kamna. Doufáme, že vám článek pomohl. Budeme se na vás těšit u druhého dílu, tentokrát na téma pevně zabudované klimatizace.

»zpět do archivu novinek