Truhlíkové pěstování

10.07.2015

Láká Vás představa vlastních vypěstovaných bylinek, zeleniny, nebo ovoce? V každém z nás je ukrytý farmář, kterého pohled na klíčící semena, zalévání malých rostlinek a sklizeň svých plodů určitě nadchne. A ani v bytových domech o tuto krásnou činnost nemusíme být ochuzeni. Častokrát šikovný pěstitel umí na terase, balkonu, nebo parapetu doslova vyčarovat úrodu, kterou mu může kdejaký opravdový zahrádkář tiše závidět.

"Bytové" pěstování s sebou nese však trochu odlišná pravidla od pěstování záhonového. Rostliny více trpí na prudké slunce, jsme jim schopni nabídnout většinou jen omezený prostor k růstu a objem půdy. Začněme ale od samotného začátku, tedy od semínka. Při výběru se doporučuje se striktně držet rad prodejců, existuje nespočet variant rostlin, které jsou šlechtěny přímo pro balkonové, nebo spíše truhlíkové pěstování. Správný výběr odrůd je polovinou cesty k úspěšné sklizni. Rozhodněte se, kde budete ten který druh pěstovat, kolik slunečního svitu bude mít (tedy na kterou světovou stranu jsou okna, balkon, nebo terasa orientována), zda jste schopni poskytovat pravidelnou zálivku, hnojení, nebo zda je v blízkosti frekventovaná komunikace. Vždy volte spíše odolnější druhy, kterým nebude vadit dočasné vysazení zálivky, nebo nárazové dny s ostřejším slunečním svitem. Dobře se na balkonech daří různým druhům bylinek (tymián, šalvěj, rozmarýn, bazalka), rajčatům, paprikám, truhlíkové jahody jsou také skvělou volbou.

Pozornost věnujte zejména výběru vhodné nádoby pro pěstování. Pamatujte, že staré dobré terakotové květináče umožňují kořenovému valu rostlin dýchat, zatímco plastové nádoby vytváří lepší prostředí pro zapařování a tvorbu nechtěných plísní. Moderním způsobem je i pěstování v pytlích a to jak tkaných (poštovní pytle), tak velkých igelitových pytlích - ty mohou dočasně sloužit i jako skleník, když zbylé okraje nesrolujete, ale vytvoříte z nich svázáním vrchní díl provizorního skleníku. U igelitových pytlů však hrozí nebezpečí hromadění vody ve spodní části a uhnívání kořenového valu. Vhodnou variantou jsou i samozavlažovací truhlíky, kterých je na trhu nepřeberné množství typů a velikostí. U substrátu se poohlédněte po směsích, které jsou namíchané přímo pro truhlíkové pěstování, nebo směs pro bylinky.

Samotnou kapitolou je slunce. Častokrát pálí krátce a příliš. Jsou to zbytečné šoky, ze kterých se některé rostliny jen těžko vzpamatovávají. Osvědčilo se ve dnech, kdy se výheň blíží peklu a na nebi není ani mráček, přikrývat rotliny bílou lehkou textilií, nebo uměle rostlinám stínit. I tak budete zaručeně se sluncem bojovat, ale i takový boj lze vyhrát.

A když se podaří se poprat se všemi nepříznivými vlivy, budete odměněni spoustou zelené radosti, kterou máte doslova "na dosah ruky".  

»zpět do archivu novinek