Silvestr ve zdraví

29.12.2015

Oslavy konce roku (a koneckonců i příchodu toho nového) jsou ve znamení bujarých oslav, hudby, alkoholu a zábavy. Pokud se ho rozhodnete trávit v domácím prostředí, přinášíme pár tipů, se kterými bude poslední den roku snažší "přežít".   

Naklizeno, nakoupeno, chlebíčky připravené, pití nachlazené a vše je připraveno na příchod přátel a kamarádů. Co v poslední den roku hrozí, pokud nás úplně opustí ostražitost?

Prochladnutí

Počty onemocnění pramenících z prochladnutí jsou po silvestrovksých nocích jasnou známkou toho, že alkohol nás pěkně zahřívá. Samozřejmě je na vině spíše zhoršení úsudku, které po hodinovém odpalování raket končí prvními dne nového roku s čajem, balením papírových kapesníků a pocením se v posteli. Nezapomeňte se proto teple obléct, až vyrazíte kolem půlnoci prohlédnout si ohňostroje.

Psi a kočky

I když je to připomínka milionkrát opakovaná, stejně se každý rok najdou tací, kteří zapomenou náležitě připravit své němé tváře na bujaré oslavy. Právě psi a kočky kvůli svému zesílenému sluchu na Silvestra doslova trpí, výbuchy je děsí a mohou je natolik vystrašit, že nechtěně "dezertují" od své domácí posádky. Útulky by mohly dosvědčit. Proto vřele doporučujeme - neberte je prosím kolem půlnoci vůbec mimo domov. A ještě ideálněji jim najděte v bytě / domě nejtišší místo (hlukově nejutěsněnější - ideálně bez oken). Nám se osvědčila koupelna, u vás máte jistě podobně tichou místnost. Nechte jim rozsvíceno, můžete jim atmosféru doladit nějakou klidnou tichou hudbou např. z rádia (to se nám osvědčilo dokonale, přehluší to zvuk z venčí sice částečně, ale vytvoří to jakousi zvukovou kulisu, kterou pes vnímá lépe), nějaký pamlsek a oblíbenou hračku. Tu hodinku tam určitě rádi vydrží.

Nadměrný hluk

Ano, ten k Silvestru neodmyslitelně patří. To je informace hodná rádia Jerevan, ale jsou samozřejmě i tací, kteří přehnanou euforii z konce kalendářního roku a s ním spojených oslav nesdílí. Jak je to v tento den s hlášením rušení nočního klidu? Nepodařilo se nám najít oficiální vyjmutí 31.12. z dodržování těchto pravidel, ale bylo nám potvrzeno, že městská policie v tento den bere takové stížnosti daleko volněji. Je tedy velká pravděpodobnost, že pokud vám skleničky netancují po stole, policie na stížnost nebude aktivně reagovat. Nezbývá tedy, než hluk akceptovat a jednou za rok ho tolerovat.

Zábavná pyrotechnika

Rakety, petardy, dělobuchy. Proč alespoň jednou v roce neudělat pořádný bengál a vyhnat ten rok, který mnohdy nestál za nic. Pamatujte však na zvýšenou opatrnost při odpalování. Opět se jedná o každoročně opakovanou radu, stejně tak jsou každý rok vytížené pohotovosti lidmi s různými zraněními způsobenými kombinací alkohol + pyrotechnika. Proto striktně dodržujte návod, nestřílejte a neházejte petardy na lidi nebo do jejich bezprostřední blízkosti, zvažte své alkoholové opojení a případně nechte odpalování na někoho jiného. Doporučujeme mít také ve svých řadách někoho, kdo je schopen případně rychle reagovat a například vás stáhnout za kabát do bezpečí, pokud se necháte fascinovat pohledem z blízka na zážeh půl kilové rakety slibující epesní efekty. Nebo nedejbůh bude schopen zavolat na linku 112 a přivolat pomoc.

Přejeme vám, aby i vaše oslavy Silvestra proběhly v klidu a bez zbytečných zranění. Za tým ChytrýSprávce.cz vám přejeme mnoho zdraví, štěstí a úspěšný vstup do roku 2016.

Text: -JK- 

 

 

  

»zpět do archivu novinek