Pár pravidel před letní dovolenou

25.08.2017

Letenky koupené, kufr sbalený a budík oznamuje, že nastal ten dlouho očekávaný moment, kdy se nevstává do práce, ale začíná zasloužená dovolená. Tělo bude relaxovat, hlava vypne… To je však ta nejnebezpečnější doba pro váš byt / dům. Zloději nikdy nespí a velmi je lákají snadně přístupné prostory, u kterých je evidentní, že se jejich majitelé odebrali na delší čas mimo hranice svého města. Policie ráda říká, že důležitá je zejména prevence. Není sice samospásná, ale zlodějům můžeme jejich počínání znechutit alespoň dodržením několika základních pravidel.

 

1) Svůj byt / dům mějte dobře pojištěný a zajištěný – ano, nejen pojistka nemovitostní, ale i „domácnostní“ je v dnešní době téměř nutností. Za relativně dostupný peníz (řády stokorun ročně) lze pořídit pojistku, která v sobě kombinuje jak pojištění vybavení domácnosti proti vykradení, tak i jakousi pojistku „na blbost“. Tedy proti nechtěnému vytopení sousedů, nebo řádění přírodních živlů. Snadno tak v jedné pojistce pokryjete všechna rizika, která vyšemu domovu hrozí. Předpokladem je i kvalitní kování na bezpečnostních dveřích, případný alarm a podobné zabezpečovací prvky vám pomohou i snížit cenu pojistky.

2) Plná schránka je podezřelá – i když se to zdá být utopické, i takovou indicii používají zloději pro vytipování bytů, které jsou delší dobu bez přítomnosti majitele. Zajistěte si tedy pravidelné vybírání schránky např. sousedy.

3) Duck face v plavkách na pláži je nebezpečnější, než se zdá – každého láká se pochlubit, nebo i trochu pozlobit s fotkami plážových kýčů, zapadajícího slunce a tmavého opálení. Nevědomky však dáváte informaci o své přesné lokaci a opět upozorňujete na svůj prázdný domov. Proto zkuste vydžet, fotky nasdílet až po svém příjezdu. Nikoho drobná prodleva jistě pobuřovat nebude.

4) Důkazy, důkazy – před odjezdem si nafoťte nejcennější vybavení bytu pro případné jednání s pojišťovnou.

5)  Byt není opuštění, doma je Kevin – vzpomínáte na známý film Sám doma? Kromě originálního humoru nám dal i pár dobrých návodů, jak nasimulovat přítomnost v bytě i v době, kdy nikdo není doma. Za pomoci spínacích hodin do zásuvky můžete vytvořit skutečně dokonalou kulisu – např. zapnutá světla mezi 19 a 23 hodinou večer, televizor, rádio. Hned se nezdá být byt tolik opuštěný. Stejně tak nemějte zatažené všechny žaluzie a závesy.

6)  Důvěřuj, ale prověřuj – o svém odjezdu informujte jen nezbytně nutný okruh lidí kolem vás. Také požádejte někoho důvěryhodného, aby vám byt pravidelně kontroloval. Může spojit návštěvu např. se zaléváním pokojových květin.

 

 

A tak ať už se letos chystáte vydat po krásách českých, nebo vyrazíte k moři na plážovací dovolenou, přejeme vám, aby byla plná neočekávaných zážitků, relaxace a pohody.

»zpět do archivu novinek