Nepodceňujme tapety

22.04.2016

Když se řekne tapeta, někteří z nás i po letech klopí zrak. Ano, symbol socialistických obývacích pokojů, nedílná kamarádka obývacích stěn je stále mezi námi. Jenže mezitím z šeredného káčátka vyrostla do nádherné labutě a z dříve drobně nevzhledného doplňku se tapeta vyloupla v nádherný doplněk interiéru.

                      

Pohled na bílou stěnu omrzel a malovat stejnou barvou stěnu přece jen nechcete? Tapeta chtíč spolehlivě uspokojí. Dávno tomu je, kdy tapetování znamenalo zasviněnou polovinu bytu, kdy se tapety a zdi před aplikací musely namáčet a lepidlo na tapety se míchalo  v obrovském kbelíku v koupelně. Vývoj zasáhl i  tapetovací segment a tapety doznaly velkých změn – ať už v použitém materiálu, designu, jednoduchosti aplikace, lepidla jsou bez škodlivých složek, snadno aplikovatelná. Dalo by se říci, že ke správnému přetvoření stěny dle vlastních představ stačí už jen trocha šikovnosti a trpělivosti.


                    

Vliesové tapety se vyrábí v nespočtu designů, barev a s nepřeberným množstvím vzorů. Volit můžete i tapety omyvatelné do prostor, kde mohou být vystaveny vlivům vlhkosti. Jen na možnostech vaší peněženky záleží jaký vzor bude nově zdobit vybranou stěnu, tapety lze vybírat jak z běžných katalogů velkovýrobců, nebo se zaměřit na menší výrobce se vzory navrženými od známých designerů. Pokud vás i přesto nabídka neosloví, nezoufejte. Mnoho výrobců nabízí možnost nechat si tapetu potisknout vlastním vzorem, případně vytvořit fototapetu z oblíbených fotografií, nebo fotografií z fotobank.

Stěna ložnice se tak může snadno proměnit ve vyhlídku na palmovou pláž, nebo hvězdnou oblohu – fantazii se meze nekladou. Zvláštní řadou jsou tapety samolepící, díky kterým můžeme bez problémů přeměnit k obrazu svému i kusy nábytku, existují i tapety na sklo, pevnější „zátěžové“ tapety.

A kolik bude taková legrace stát? Tapetové role se dají koupit za ceny od cca 100 Kč za metr délky, lepší tapety z kvalitnějšího materiálu, nebo s designově vytříbenějšími vzory jsou kolem 450 Kč – 1100 Kč. Za opravdu pěkné kousky je třeba připlatit až na ceny kolem 2000 Kč – 6000 Kč. Lepidla seženete kolem stokoruny.

Odborník radí: Po aplikaci tapety na stěnu neurychlujte schnutí nadměrným topením, nebo větráním. Tapety nemusí schnout rovnoměrně což má za následek tvorbu mezer mezi jednotlivými nalepenými pruhy.

»zpět do archivu novinek