Rozúčtování tepla 2015

09.04.2015

Vypadá to, že solidaritě při rozúčtovávání tepla v bytových domech definitivně odzvonilo. Konečně. Zákon 318 z roku 2012 nově stanovuje, že do konce roku 2015 musí mít všechny byty zařízení na měření spotřeby tepla. Končí tak problémy, kdy majitelé bytů s menší rozlohou dopláceli na majitele větších bytů. Odhaduje se, že úspora by mohla pro menší byty být až v řádu desítek procent.

Nové nařízení se týká odhadem dvou milionů domácností zejména v panelových a bytových domech, respektive na všechny nemovitosti, kde se teplo následně rozúčtovává na jednotlivé odběratele. Od ledna roku 2016 Státní energetická inspekce začne provádět dohled a kontrolou nad plněním nového zákona, v případě nedodržení hrozí fyzickým osobám peněžitá sankce do výše až 50 tisíc korun, u právnických osob se může jednat až o částku 200 tisíc korun. Inspekce však neplánuje plošně deptat a nervovat majitele domů, před uložením sankcí dá všem hříšníkům čas na nápravu.

A kolik tahle legrace vlastně bude stát? Kalorimetr, vstupní zařízení pro celý byt vyjde na řády tisíců korun, běžně od 4 do 10 tisíc. Indikátory, které se připevňují přímo na těleso radiátoru, pak stojí do tisíce korun za kus.                                   

 

                                                                   topeni

»zpět do archivu novinek