Mazlíčci v bytovém domě

25.05.2015

Soužití s domácími mazlíčky se stalo běžnou realitou bytových domů snad všech měst naší republiky. Ať už pes, kočka, křeček, nebo různí plazi zpříjemňují život svým majitelům a mnohdy znepříjemňují soužití sousedům. Přináší nám kousek přírody do betonové džungle a bez nich už si život mnoho z nás těžko dokáže představit, ostatně jak by řekl klasik Jiří Grossmann: "Přepich není vše a televizní program těžko nahradí pohled plaché laně."

Nový občanský zákoník se hrdě postavil i k řešení sporů, které častokrát mezi jednotlivými vlastníky zahořely v minulosti a nově výslovně povoluje majitelům mít a chovat zvířata. Toto pravidlo by nemělo být možné ani příliš omezit, dokonce ani individuální úpravou stanov. Pravidla plošně platí jak pro společenství vlastníků, tak bytová družstva. Avšak na první pohled by se mohlo zdát, že zákon tímto povoluje v domácích podmínkách i chov prasete, tak jak vtipně již před lety ve své povídce "užitečné zvíře" zpracovali Šimek s Grossmannem, nebo slona, jak jsme mohli vidět v animovaném seriálu Simpsonovi. Není tomu tak. Magickou formulí by měla být výjimka pro zvířata, která způsobují "obtíže nepřiměřené poměrům v domě". Zažehnány by tak měly být situace, kdy nájemník v sobotu nad ránem vidlemi z okna panelového domu v sedmém patře kydá hnůj, případně tajně chová kozu domácí ve sklepní kóji.

Co si pod nepřiměřenými obtížemi představit? Nejedná se "jen" o absurdní situace tak, jak jsme je popsali v odstavci výše. Pravidla pracují např. s velikostí chovaného zvířete (medvěd), počtem (hadí farma), nebezpečností (puma nebo tygr), pachovým projevem (skunk), nebo pronikavým hlasovým projevem (vřešťan). Ale abychom jen nepřeháněli, pro příklad může sloužit i případ s chovem deseti koček v jednom bytě. To už je reálnější hrozba, která se nezdá býti tak vzdálená některým z nás. Od čeho nás nová pravidla neochrání jsou například špatně vychovaní psi, kteří svoji přítomnost velmi rádi dávají najevo ideálně v brzkých ranních hodinách povětšinou ve společných prostorách domů, kde je zajištěna co největší akustická rezonance. Důležité však je, že pokud Váš domácí mazlíček přehnaně pelichá, kromě toho, že domácí podlaha získá novou zateplenou vrstvu, může se i navýšit Váš poplatek za úklid společných prostor domu. Tak i tak domácí mazlíčci patří k životu a stejně tak jak by měli jejich majitelé maximálně snažit neobtěžovat své okolí, mělo by i okolí respektovat onu "němou" tvář. 

»zpět do archivu novinek