Komunitní zahrady

05.05.2015

Ruce od hlíny, vůně kompostu, pot ve tváři a blažený pocit na duši. Zahradničení propadá stále více lidí a nelze se divit. Zakousnout se do rajčete vypěstovaného na vlastní zahrádce, nebo mít zajištěný přísun čerstvých bylinek do kuchyně je nejen příjemné, trendy, ale i určitým návratem ke kořenům. Díky tak zvaným komunitním zahradám se již nemusí cítit ochuzeni ani obyvatelé bytových domů v betonovém labyrintu měst.

Nápad je to samozřejmě převzatý, ale v tomto případě je inspirace ze světových velkoměst jednoznačně prospěšná. Svědčí o tom vzrůstající zájem o vlastní kousek půdy k pěstovaní jak z řad rodin s dětmi, tak “kancelářských” třicátníků. Prostě spojení s přírodou nás z podstaty vnitřně láká. V komunitních zahradách Vám nabídnou za vstupní poplatek jakýsi pronájem buď části záhonů, menšího pole, nebo velmi moderních pytlů se zeminou. Systém ročních pronájmů se dlouhodobě osvědčil a tak ho zdárně přejímají i nově vznikající zahrady v dalších městech. Komunitní zahrady však nejsou “jen” o zalévání a pletí malých koutků přírody, ale běžně se pod jejich záštitou pořádají různé workshopy, společné grilovací párty, nebo semináře.

Proto kdo nedisponuje balkonem, terasou, nebo vhodnou předzahrádkou a touží po vlastní čerstvé zelenině, tomu můžeme vřele doporučit se v takové zahradě zastavit. Najdete je prozatím v Praze, Brně a Plzni, ale další města na sebe jistě nenechají dlouho čekat. A my budeme doufat, že se podaří vyřešit i problémy s nenechavci, abychom si nakonec úrodu mohli i sami sklidit.

 

                                                  Komunitní zahrada

»zpět do archivu novinek