Jak ušetřit v domácnosti

16.06.2015

Jistě každý z nás narazil na desítky návodů jak šetřit vodou, plynem nebo elektřinou, ve snaze uspořit pár korun měsíčně. Většinou se dozvíte, že máte koupit úsporný záchod, pravidelně odmrazovat lednici nebo sušit prádlo venku místo v sušičce.

Toto jsou velmi relevantní rady, a neměli bychom je podceňovat, ale kde nám opravdu utíkají peníze, je správa domu. Většina bytových domů v Čechách se dělí mezi společenství vlastníků bytových jednotek a bytová družstva.

Ačkoliv jsme všichni spoluvlastníci (nebo podílníci), tak se o hospodaření domu zajímá mizivé procento z nás. Tento stav může nahrávat nehospodárnému jednání orgánů domu. Někdy za tím ani není třeba hledat úmysl. Zkrátka např. slečna co prodává v drogerii, nebo řidič kamionu nemusí vědět, jak správně vypsat poptávku na opravu domu, nebo nového dodavatele služeb. Jejich profese jim neumožňuje získat ty správně zkušenosti, a přesto mnohdy zastávají řídící funkci v domě.

Pokud se tedy doma snažíte ušetřit. Měli byste začít tam, kde to bude nejvíce vidět. Správa a údržba domu je nákladná věc, a i pouhá změna zahradnické nebo úklidové firmy, Vám může ušetřit takovou částku, na kterou byste utažením kapajícího kohoutku, šetřili roky.

V bytových domech bydlí celé spektrum profesí, které mohou významně pomoci s jeho chodem. Ptejte se na schůzích, kdo má jaké zkušenosti a využijte je v rámci domu. I lidé, kteří se nehrnou do řídích orgánů domu se rádi uvolí a nějakou tu nárazovou věc udělají. A třeba to bude právě ta, která bude finančně nejvíce vidět.

Ačkoliv to mnohdy lidé neslyší rádi, dům je komunita. A jako taková si může vzájemně pomáhat, pokud bude chtít.

»zpět do archivu novinek