Energetické štítky v roce 2015

24.04.2015

Od 1.1.2015 vstoupila v platnost novela zákona, která značně zpřísňuje postihy za prodej nemovitosti bez platného štítku energetické náročnosti budovy. Postih se týká jak majitelů, tak realitních makléřů, pokud je přes ně prodej realizován. Při vážném porušení lze čekat finanční postihy se stropem 100 tisíc korun pokud je majitelem nemovitosti fyzická osoba, 200 tisíc korun pak platí pro osoby právnické (tedy např. SVJ).

Energetický štítek lze chápat jako zdravotní kartu budovy. Místo informací o prodělaných spalničkách v něm však lze nalézt např. informace o produkovaných emisích CO2, spotřebu energií, nebo vody.

Povinnost opatřit pro nemovitost energetický štítek platí od 1.1.2013 pro všechny novostavby a budovy, které prodělaly rekonstrukci alespoň 25% své vnější obálky. Majitel má nově povinnost štítek uvádět při každém prodeji, nebo pronájmu nemovitosti. Dle názoru některých odborníků si lze novelu vyložit i tak, že je porušením pravidel i nabízení pronájmu jednotlivých bytů z bytového domu při absenci štítku. Problém se tak může týkat tisíců majitelů nemovitostí, kteří kupují byt za účelem dalšího pronájmu, nebo stávajících majitelů, kteří se rozhodnou svůj byt pronajímat. Energetický štítek má, kromě jiného, pomoci potencionálnímu zájemci odhadnout náklady spojené s provozem nemovitosti.

To je jistě chválihodné, jenže jak už to bývá, i pravidla udělování a držení energo štítku jsou opředeny snahami o podvod. Pozor by si měli dávat majitelé zejména na poskytovatele podezřele levných štítků, případně štítkaře, kteří jsou schopní stav domu zhodnotit přes email a telefon bez osobní návštěvy. Takové štítky nemají cenu ani papíru, na kterém jsou vystaveny a majitelé se vystavují větší pravděpodobnosti kontroly od Státní energetické inspekce.

Povinnost opatřit si energo štítek se však netýká všech, jak by se mohlo na první pohled zdát. Všechny obytné domy vystavěné před rokem 1947, u kterých nebyla provedena rekonstrukce, jsou osvobozeni.

»zpět do archivu novinek