Elektronické přístupové čipy

03.12.2015

Elektronické přístupové čipy místo klasických klíčů jsou vhodnou alternativou ke klíčovým, přístupovým systémům a v poslední době stupňují svojí oblíbenost u koncových zákazníků. Systém může být postaven samostatně nebo v kombinaci s napojením na evidenční systém (vhodné spíše pro větší domy, kde je větší fluktuace nájemníků nebo vlastníků). Na rozdíl od klasických klíčů můžete pro každý konkrétní čip upravit oprávnění ke vstupu. Například dětem můžete povolit vstup pouze přes vstupní dveře, zato rodiče si na čipu zaktivují i přístup do garáží, sklepů a společných prostor. Vše však záleží na tom, jaké řešení bude zároveň ve shodě s plánovaným rozpočtem.

 

Poruchovost

Z povahy věci se jedná o elektronický systém, který je složitější než staletí používaná kombinace zámek - klíč. Pozitivní zprávou je, že poruchovost dnešních čipových systémů je relativně nízká. Vždy je třeba přihlédnout ke způsobu používání a zejména prostředí, v jakém jsou jednotlivé součásti instalovány.  

 

Co když čip ztratím?

Právě v takovém momentu se v plné kráse projeví elegance čipového řešení. Na rozdíl od klasických klíčů není třeba po ztrátě měnit dveřní vložky, ale postačí daný čip deaktivovat. To se hodí zejména, pokud máte v domě větší počet dětí, které rády ztrácí nejen klíče. Stejně tak v případech, kdy se z domu odstěhují nájemníci. U nich přece jen nikdy nemáme jistotu, že si neudělali od klíčů kopie a v budoucnu se k vám nevrátí jako nezvaní hosté. Stačí všechny čipy, nad kterými nemáte okamžitou kontrolu, deaktivovat.

 

Jak je to s cenou?

Nový čip stojí od 70 do 150 korun, což je v porovnání cenou klíčů opravdu zanedbatelný rozdíl. Abychom byli přesní, do ceny je nutné ještě započítat cenu systému pro správu, který není v ceně čipu zahrnut. Není nutné se omezovat pouze na klasický čip, v dnešní době se nabízí využití i vlastní zařízení, jako například mobilní telefon (musí podporovat NFC) nebo opencard.

 

Možná ztráta soukromí

Jelikož se jedná o elektronický systém, lze z některých systému vyčíst přesné odchody a příchody jednotlivých držitelů. Čipy se nemusí vydávat na jméno, ale například na bytovou jednotku, i tak je však možné získat přehled o zvycích jednotlivých obyvatel domu. Proto důkladně zvažte, kdo bude mít do takového systému přístup. Případně se ptejte, zda je přístupný pouze ve vašem domě, nebo je přístupný odkudkoliv z internetu. 

 

Co se stane při výpadku proudu?

Se závadou tohoto typu je dobré počítat již při návrhu systému. Doporučujeme do objednávky zahrnout záložní zdroj, který umožní používání po dobu 24/48 hodin. Výpadky proudu trvající déle než několik hodin jsou naštěstí v ČR věcí minulosti. Pokud by i tak došlo k selhání systému, stále je možnost otevřít dveře klikou zevnitř.

 

Čipové vstupní systémy rozhodně přináší zajímavou alternativu ke klasickým zámkům, zvláště dnes, kdy jsou ceny dveřních vložek téměř neměnné a naopak elektronická řešení jsou rok od roku více dostupné masám.

»zpět do archivu novinek