Dobré sousedské vztahy

28.12.2017

Trápí vás zápach z vaření, který vám od sousedů proniká oknem do ložnice? Grilování na terase zrovna, když vyvěsíte na sušák své čerstvě vyprané bělostné prádlo? Může být hůř… Sousedské bitvy patří k jednomu z (bohužel) oblíbených sportů nejen v naší krajině.

 

Jak takový příběh začíná si můžete přečíst v příspěvku, který nám zaslal pan Karel z Hradce Králové: „Do novostavby jsme se nastěhovali před pěti lety. Relativně luxusnější a dražší bydlení nám dávalo falešný příslib, že naši sousedé budou kulturní a slušní lidé. Začátek společného bydlení takový skutečně byl. Všichni si hleděli svého okolí, případný nepořádek se ihned uklízel. Po zhruba třech letech přišlo postupné vystřízlivění. Na společných chodbách se začaly objevovat pytle s odpadky, které nebyly odneseny ani během několika dní. Kolem výtahů a na zdech v přízemí se objevily různé geometrické tvary vyškrábané klíčem do zdi, v garážích se začaly hromadit staré pneumatiky, klece na domácí mazlíčky (bez vyčištění), gauče apod. Chodby se pak proměnily v určitou „předsunutou komoru“ některých bytů. Boty, botníky, kola, květiny a později dokonce skříně opanovaly už tak úzké chodby. Snaha k nápravě byla, ochota však chyběla. Vrcholem bylo, když někteří z nájemníků přestali řešit například fakt, že se jejich čtyřnohý mazlíček vykálel na společné chodbě. Na společné schůzi SVJ jsme jako lék na problém našli pouze jeden – domovní řád. Bohužel jeho porušování nelze nijak závažněji penalizovat, stav je tedy stále stejný…“

 

Stejný, nebo podobný problém řešil v životě zřejmě každý obyvatel bytových domů. Veskrze je nutné rozlišovat mezi dvěma druhy „omezování“ zdravého sousedského soužití. Prvním jsou běžné druhy neduhů – občasný hluk, zápach, porušení menšího řádu. Taková je nejlepší řešit domovním řádem. Předpokládá se, že i když je domovní řád pouhým soupisem přání obyvatel domu, následná vymahatelnost je složitá, někdy i nemožná. Druhou skupinou jsou závažná porušení, nebo soustavné porušování trvající delší časové období. U takových je pro obyvatele určitá opora v Občanském zákoníku. O vymahatelnost se stará stát, soudy, nebo příslušná krajská / městská zastupitelství. Veskrze však platí pravidlo, že největší nepořádek a porušování slušného chování je ze strany nájemníků. Ano, majitelé bytů jsou dle statistik slušnější, než nájemníci. Proto doporučujeme v případě nájemníků obrátit se na majitele bytu, který bude mít jasně daná pravidla jistě zakotvena v nájemní smlouvě. Je pak na něm, aby dodržování pravidel hlídal a na upozornění ostatních obyvatel domu reagoval.

 

»zpět do archivu novinek