Co nás v SVJ / BD trápí nejvíce?

15.04.2015

Když jsme před několika měsíci dělali průzkum mezi členy různých svj a bytových družstev, nevycházeli jsme častokrát z údivu. Říkali jsme si, že snad sami víme, co za problémy se běžně ve společenství nebo družstvu řeší, ale v několika případech jsme byli skutečně “paf”...

Přinášíme tedy pár jednohubek nejen pro pobavení, ale zejména pro poučení. Protože procházet cestou u které jiní zjistili, že nikam nevede je zbytečné a drahé. A téměř vždy existuje řešení, jak se těchto problémů uchránit.

Schůze jsou vlastně k ničemu 

Byl to překvapivě nejčastější důvod rozmrzelosti členů. V každém družstvu je namíchán koktejl různých osobností s různým přístupem k plnění povinností a zájmu o své okolí. Jak se říká “souseda si člověk nevybere” by se snadno dalo modifikovat “člena si člověk nevybere”. A tak přesto že jsou často schůze svolávány s dostatečným předstihem, je následná absence ještě větší než ve školách při konání MS v hokeji. Ale nemějme to členům za zlé. Skrývá se za tím totiž častokrát úplně jiný problém - schůze jsou vedeny špatně, jsou neefektivní, zbytečně dlouhé. Přitom s námi lze vše efektivně předjednat a dokonce i elektronicky předhlasovat.

Katka (34, Brno): “V novém bytovém projektu, kam jsme se s přítelem přistěhovali, jsou členské schůze zhruba 4x ročně. Trpím pokaždé, když ve schránce najdu informaci o další schůzi. Klasikou totiž je, že se sejdeme ve studených sklepích v půl sedmé večer a zřídka kdy schůze končí dříve, než v jedenáct, půl dvanácté. Nic neprojednáme, nic nemáme předjednané, o všem se handrkujeme až na místě. Ze schůze si tak většinou kromě rýmy a zkažené nálady neodnášíme nic, protože jsme ve finále neusnášení-schopní. Kolikrát to připomíná béčkovou americkou komedii jen bez šťastného konce.”  

Výbor se snaží, ale pouhá snaha je málo 

Ano, problémem v družstvu je samozřejmě i samotný výbor a předseda. Jak se říká “řetěz je jen tak silný jak slabý je jeho nejslabší článek”. Družstvo nebo svj tedy častokrát trpí na nevědomost a musíme říci i nekompetentnost svého “vedení”. A protože je ve své podstatě družstvo (svj) firma jako každá jiná, je nutné aby jeho vedení bylo kompetentní, znalé, bylo odpovědným hospodářem. V momentě tedy padlo rozhodnutí dát v rámci našeho řešení možnost výboru využít pomoci při správě a řešení problémů spjatých s chodem společenství, nebo družstva.

Marián (42, Znojmo): “Bohužel protože se u nás nikdo nehrne do výboru, sami si přiděláváme problémy s tím, že ve výboru jsou častokrát lidé, kteří neumí hospodařit a řešit ani své problémy, natož problémy našeho svj. Vzhledem k tomu, že nemáme okamžitou kontrolu nad každým krokem, nad každým nákladem, mění se často naše schůze v názorovou přestřelku. Když jednou vyšlo najevo, že předseda za sadu klíčů ke sklepu zaplatil 250Kč za kus, byl oheň na střeše.

Není všechno zlato co se třpytí

Poskytovatelů web stránek a pseudo služeb pro družstva a svj je na trhu skutečně velké množství. Není to nepochopitelné, družstva hospodaří s velkými prostředky a tak řada podnikavců cítí snadný výdělek za relativně málo práce. Je nutné se na jejich řešení podívat drobnohledem a uvědomit si, co za danou investici vlastně družstvo či svj získá. V mnoha případech tak dojdeme k prozření - některá řešení vlastně kromě povinné nástěnky nenabízí nic navíc, ba naopak ještě práci družstvům přidělávají. Investice několika desítek korun měsíčně se trpce mění ve zbytečnou investici. Nezdráhejte se být nároční a chtít za peníze svého společenství to nejlepší.

Lucie (48, Pardubice): “Zhruba před rokem jsme narazili na jednoho poskytovatele řešení pro naše společenství. Za cenu zhruba dvou tisícovek ročně byla slibována funkcionalita umožňující lepší správu a transparentnost. Zklamaní jsme následně zjistili, že vlastně kromě plnění zákonné povinnosti nám služba nenabízí nic navíc a jen zbytečně stojí peníze. Sliby o nových funkcionalitách jsou téměř pravidlem a kde nic, tu nic. Vážně jsme se cítili až podvedení.

Dvacetkrát to samé 

Výběr dodavatelů stavebních prací, správy domů či úklidových služeb není nic, co by musel výbor svj nebo družstva vymýšlet sám a od začátku. Téměř vždy existuje možnost, že jiné společenství si již celou peripetií prošlo a prokličkovalo možnými nástrahami a problémy nejen při samotném výběru dodavatelů, vyjednávání ceny, ale i samotné realizaci. Společenství by tak mělo mít možnost konzultovat takové kroky s jinými družstvy, nechat si pomoci komunitou. Ve finále všichni táhneme za jeden provaz, tak pojďme udělat maximum pro to, abychom v ruce nesvírali jeho kratší konec.

Lubomír (29, Litoměřice): “Po roce kdy jsme se domlouvali na novém zabezpečení vchodových dveří do našeho domu se stále nic neděje. Předseda na vlastní triko vybírá dodavatele elektronických zámků, kterým nikdo z nás absolutně nerozumí. Probíráme se tedy nabídkami a tváříme se, že rozumíme technikáliím v nabídkách uvedeným. Spíše se však děsíme něco vybrat, nemáme prostě možnost se poradit s někým nezávislým…” 

 

                                                                   

 

 

 

 

»zpět do archivu novinek