Bojujeme s horkem

21.07.2015

Venku panující teploty atakující hodnoty, které jsme zvyklí tolerovat s vychlazeným drinkem pod slunečníkem na pláži u moře. Horší to však bývá v bytovém domě. Nárazově vysoké teploty snáší většina z nás dobře, ale rok od roku se musíme vypořádávat s tropickými horky, které sužují většinu republiky i celé týdny. Vysvobození většinou přicházelo v noci, kdy se teploměr pomalu ale jistě umoudřil o pár stupňů k nižším hodnotám. Ani to však nebývá pravidlem. Jak se tedy horku v bytech alespoň trochu bránit?

Nabízí se snadná odpověď - klimatizací. Ano, ale tou samozřejmě většina z nás nedisponuje. Různé druhy větráků pouze vytrvale honí horký vzduch po pokojích a pocit ochlazení tak přichází spíše sugescí. Pokud máte domácí pračku vzduchu, nebo lux s touto funkcí (tedy i se zásobníkem vody, přes který "pere" vzduch), pak zkuste do zásobníku natočit studenou vodu, ideálně přidat i ledové kostky, nebo drť. Směs mírně osolte. Dosáhnete tak alespoň dočasného vychlazení místnosti, například před spaním, pokud Vám horko nedovoluje "zabrat".

Další rada je daleko jednodušší a i o mnoho levnější. Přes den, kdy panují nejvyšší teploty zásadně nevětrejte, všechna okna mějte zavřená a zatažené závěsy (žaluzie, rolety). Nedovolte teplu, aby se vůbec dostalo dovnitř do bytu a ohřálo interiér. I když bude byt připomínat temnou kobku, odměnou bude vnitřní teplota o pár stupňů nižší, než při oknech a dveřích nezakrytých. Samotné větrání nechte na pozdější večerní hodiny. 

Pokud svůj boj vzdáte a rozhodnete se tělu ulehčit rychlým sprchováním studenou vodou, buďte opatrní, aby teplota vody nebyla příliš nízká. Tělo má snahu vyrovnávat změny teplot co nejrychleji a tak Vám za okamžik od osprchování bude stejné horko jako před sprchou, navíc se tělo začne přehnaně potit. Ze sprchování se tak stane nekončící koloběh a účet za vodu bude značně naskakovat. Na co však nikdy nezapomínejte je dostatečný pitný režim, ideálně vody, kterou můžete zpestřit citronem, limetou, mátou apod. Vyvarovat bychom se měli přeslazeným limonádám a alkoholu.

Přejeme Vám, aby Váš boj s horky byl úspěšný a užijte si léto ve zdraví a pohodě.  

»zpět do archivu novinek