Akvárium - nejen krásný bytový doplněk

05.10.2015

Akvaristika je dlouhodobý fenomén nejen české kotliny. To pro mnoho z nás jistě není novinka, co však mnoho lidí netuší je, že jsme jeden z akvaristicky nejaktivnějších národů na světě. Pěkné udržované akvárium je tím nejkrásnějším doplňkem, který si každá domácnost zaslouží.

Akvaristika je svým způsobem jednoduchý koníček. Největší finanční výdaje na nás většinou čekají při pořizování veškerého vybavení, pro šikovného akvaristu se jedná prakticky o jediné náklady za celou životnost akvária (pokud bychom nepočítali spotřebu energií). Nejprve doporučujeme něco málo si k danému tématu načíst. Ano, bude to znít jako otřepaná fráze, ale bez pochopení toho, jak ve vodě funguje rozpad jednotlivých látek, jak se staví samotné dno a zařízení akvária, které druhy ryb jsou náročné, jak nakládat s tou či onou tvrdostí vody, to vše jsou rady, které jsou k nezaplacení a pomohou vám k úspěšnému startu.

 

Založení. Tady vše začíná a bohužel může i končit. Věnujte mu tedy tu největší péči. Dobrá rada do startu – nespěchejte. Není kam. Nejprve si na papír rozkreslete rozložení jednotlivého vybavení, kameny, kořeny, dokreslete případně rostliny. Péči věnujte složení dna. Napusťte jednu třetinu obsahu akvária vodou, zasaďte rostliny, dopusťte vodu. Zapněte filtraci, nastavte osvětlení. Gratulujeme, pro dnešek máte hotovo.

 

Stěhujeme nové obyvatele. Podařilo se vám počkat pár dní, ideálně týdnů? Skvěle, nastal čas nastěhovat do akvária nové obyvatele. Voda se mezitím stabilizovala, zmizely všechny drobné bublinky kyslíku značící přesycenost, možná jste už stihli projít lehkým zákalem vody (nic se neobávejte, jde většinou o úkaz zcela normální). Rostliny si také pomalu zvykají, zakořeňují a v akváriu obecně začíná fungovat biotop. Teď teprve je ideální doba na vypuštění nových obyvatel. V sáčku, ve kterém prodělaly transport z akvaristické prodejny, ryby či jiné živočichy opatrně položíme na hladinu. Teď je důležité vyrovnání teplot mezi vodou v akváriu a v sáčku. Co deset minut můžeme do sáčku přilít trochu vody z akvária. Po zhruba hodině pomalu nakloníme otevřený sáček do akvária, necháme vyrovnat hladiny. Ideální je, pokud necháme rybičkám čas, aby mohly do akvária vplout až budou chtít. Pokud se jedná o první obyvatele vašeho akvária, pak karanténu nemusíte řešit.

 

Nyní nastává nejkrásnější fáze – samotná péče o akvárium. Nezapomeňte (podle velikosti) na pravidelnou výměnu zhruba třetiny vody (pokud jde, tak za odstátou), jednou za zhruba půl roku vyčistit filtr, pravidelně krmte a sviťte. Uvidíte, že za rok bude při správné péči vaše akvárium kouskem podvodního království, které vydržíte sledovat hodiny. A to doslova.

 

Autor se zabývá akvaristikou zhruba 20 let, začínal ještě na klasických filtrech poháněných vzduchovacím motorkem, obdivuje Takashi Amana. V současné době se věnuje malým krevetkáriím do 50-ti litrů a „ujíždí“ si na pěstování náročných vodních rostlin.

»zpět do archivu novinek